Ustrój

Księstwo Sarmacji to monarchia konstytucyjna na czele, której stoi wybierany w trakcie wolnej elekcji Książę, który sprawuje władzę do czasu abdykacji lub stwierdzenia opróżnienia tronu. Wyznacza wedle własnej woli Kanclerza będącego szefem Rady Ministrów. Nowo wyznaczony Kanclerz ma obowiązek złożenia sprawozdania o stanie państwa oraz przedstawienia planów na swoją kadencją przed Sejmem, który głosuje nad udzieleniem mu wotum zaufania.

Sejm składa się z 5 posłów, którzy wybierani są, co trzy miesiące i mogą tworzyć partie polityczne. Na jego czele stoi Marszałek Sejmu przewodniczący obradom i wybierany spośród posłów na posiedzeniu inauguracyjnym. Sejm jest organem ustawodawczym oraz kontrolnym wobec działań Rady Ministrów pełniącej władzę wykonawczą w imieniu Księcia.

Oprócz tego funkcjonuje władza sądownicza w postaci Trybunału Koronnego, który rozpatruje sprawy zarówno pomiędzy obywatelami, państwem a obywatelem oraz orzeka o zgodności działań władzy lub ustaw z innymi aktami prawnymi.

Strona główna Księstwa Sarmacji
Sarmacja jako kraj

Księstwo Sarmacji składa się z dwóch prowincji, na czele, których stoją Namiestnicy wybierani w wyborach przez mieszkańców swoich regionów. Starosarmacja jest najstarszą z prowincji oraz miejscem powstania Księstwa. Tam znajduje się Książęce Miasto Grodzisk, które jest stolicą państwa. Oprócz tego w skład Księstwa wchodzi Królestwo Hasselandu, którego Królem jest Książę Sarmacji, zaś Lord Szambelan pełniący funkcję Namiestnika, działa w jego zastępstwie i posiada królewskie prerogatywy.

Sarmacja jest nowoczesną wersją XVII-wiecznej Polski funkcjonującą w czasach współczesnych. Posiada własny system gospodarczy oraz bankowy, pocztę emitującą znaczki, a mieszkańcy mają możliwość posiadania systemowych przedsiębiorstw. Jest drugą najstarszą polską mikronacją – 25 maja 2024 roku obchodziła swoje 22-lecie istnienia.

Za obronę granic, niepodległości Księstwa odpowiada jego zbrojne ramię Książęce Siły Zbrojne, na czele, których stoi Hetman Wielki. KSZ dzielą się na podstawowe trzy rodzaje sił zbrojnych tj.
– Królewskie Wojska Lądowe,
– Królewskie Siły Powietrzne,
– Królewska Marynarka Wojenna
Oprócz tego w ich skład wchodzą jednostki sił specjalnych, służby porządkowe, ratunkowe oraz wywiadowcze.

Strona główna Księstwa Sarmacji: https://www.sarmacja.org
Forum Księstwa Sarmacji: https://fc.sarmacja.org